1.Warren Buffet, një nga njerëzit më të pasur në botë, kurrë nuk u zhvendos nga shtëpia modeste që bleu për 31.500 $ në vitin 1958.

2.Prona më e shtrenjtë e listuar në historinë e East Bay është një prone e stilit anglez në Alamo për 39 milionë dollarë. 7 Country Oak Lane shtrihet në afërsisht në 21.5 hektarë dhe përfshin 10 dhoma gjumi, 22 banjo, një bodrum vere me gurë evropiane, një kinema 14 vendesh, pishinë, kuzhinë në natyrë me furrë për pica dhe një urë që të çon në një shtëpi pemësh të çuditshme. Të gjitha të ardhurat do të shkojnë në Fondacionin Maddie, një fondacion privat bamirësie.

3.Shitësit në Nju Jork duhet të firmosin një kontratë paraprake nëse ata besojnë se shtëpia e tyre është e pushtuar nga fantazmat .

4.Sipas një sondazhi të Realtor.com , 62% e gjuetarëve te fantazmave thonë se do të konsideronin blerjen e një shtëpie te pushtua rnga fantazmat.

5.Në vitin 2005, një njëri filloi me shkëmbimin e një kapse letrash me gjëra më të mëdha dhe më të mira derisa mori një shtëpi në Kanada. Ju deshën vetem 14 shkëmbime per te arritur kete rezultat!

6.Pasuritë e paluajtshme mund të jenë një biznes supersticioz:

8 është konsideruar me fat nga shumë blerës kinezë, sepse konsiderohet se sjell begati. (Disa vjet më parë, një zhvillues kinez bleu një ndërtesë zyre në Australi për çmimin prej $ 88,888,888.)
4 është konsideruar i pafat në kulturën kineze sepse kjo tingëllon si fjala për vdekjen.
7 mund të jetë një barazim për të gjitha llojet e kërkuesve të fatit të mirë, sidomos në pasurive të patundshme neVegas .
13 ka një konotacion të pafat në Shtetet e Bashkuara saqe  blerësit më supersticioz do të largohen nga një pronë nëse do të jetë ndonjë numër i lidhur 13.


7.Sipas Redfin, tregu i pasurive te patundshme ne Bay Area eshte aq i nxehte sa klientet po japin oferta per pronat pa i pare fare ato personalisht.

8.Mark Zuckerberg pagoi më shumë se 30 milionë dollarë në 2013 për të blerë katër shtëpi pranë shtëpisë së tij në Palo Alto dhe i jepte me qira ato familjeve që jetonin atje. Pse? Një ofertë për privatësi (ironike për themeluesin e Facebook?) Dhe për të penguar zhvilluesit e ardhshëm që të marketojnë pronat si “Ngjitur me Mark Zuckerberg”.

Kerkoni te blini apo merrni me qira? Kontakto RE/MAX Albania www.remax.al