Te gjithe kemi degjuar per 7 Mrekullite e Botes. Por besojeni ose jo, ka ndertesa aq te mrekullueshme te cilat meritojne vemendjen tone.

 

14. Ndertesa ne formen e Lotusit ne Wujin, Kine.

14 Fantastic Buildings That Take You to a Parallel Universe

Duke lulezuar ne nje liqen artificial ne qender te Wujin, Kine, gjendet ndertesa Lotus. Kjo ndertese e ka marre emrin e saj nga lulja Lotus. Idea e arkitektit ishte te krijonte nje atmosfere fantastike, pavaresisht motit apo stines.

 

 

13.Nje hotel i mrekullueshem ne Alpe.

14 Fantastic Buildings That Take You to a Parallel Universe

Ky eshte akoma nje koncept por ne nuk mund ta anshkalonim. Ky hotel eshte planifikuar te ndertohet ne Alpe. Krijuesi i nderteses eshte Andrei Rozhko, dhe eshte inspiruar nga pamjet dramatike te maleve. Hoteli perqafon nje faqe te malit dhe ka nje fasade xhami.

 

12.Tempulli i Lotus ne fshatin Bahapur, Indi.

14 Fantastic Buildings That Take You to a Parallel Universe

Another grand building in the shape of the lotus flower is the main worship house of the Baha’i Faith. Its doors are open to everyone, regardless of their religion. 9 doors lead to the central hall of the temple, which symbolizes the unity of all religions.

Nje tjeter ndertese e madhe ne formen e lules se lotusit eshte ky tempull. Dyert e tij jane te hapura per te gjithe, pavaresisht besimit fetar. 9 dyer te drejtojne drejt hollit qendror te tempulit, gje cila simbolizon unifikimin e te gjitha besimeve.

 

11. Shtepite kubike ne Rotterdam, Hollande

14 Fantastic Buildings That Take You to a Parallel Universe

Ka nje grup prej 40 shtepish ne rrugen Overblaak ne Rotterdam. Ato japin idene se e gjithe bota eshte kthyer me koke poshte. Shtepite u ideuan nga arkitetkti Piet Bloom, dhe te gjithe muret dhe dritaret jane ne nje kend 45 grade.

 

 

10. Atomi ne Bruksel, Belgjike

14 Fantastic Buildings That Take You to a Parallel Universe

Ata qe e shikojne ndertesen mund te mendojne se eshte thjeshte nje skulpture e madhe prej metali. Megjitheate, kjo eshte nje ndertese protesisht e arreduar. Duke ndjekur tubat, ju mund te levizni midis sferave dhe te arrini ne nje muzeum shkence apo nje restorant.

 

 

9.Qyteti i artit dhe shkencave ne Valencia, Spanje.

14 Fantastic Buildings That Take You to a Parallel Universe

Ky eshte nje nga shembujt e mrekullueshem te arkitektures moderne, i pozicionuar ne uje ne mes te parkut ne Valencia. Duket me te vertete futurist dhe te kujton nje skelet te nje bishe fantastike. Kompleksi konsiston ne  ndertesa: nje shesh i mbuluar, nje kinema IMAX, nje park, nje muze shkence dhe nje park oqeanografik.

8. Qendra Heydar Aliyev  ne Baku, Azerbaixhan

14 Fantastic Buildings That Take You to a Parallel Universe

Qendra Heydar Aliyev eshte nje nga ndertesat me kurioze dhe me te njohura ne Baku. Arkitektja brilante Zaha Hadid, e njohur per dashurine e saj per fomat “aliene” krijoj formen fluide te nderteses. Brenda saj ka salla ekspozitash dhe zyra.

 

 

 

7. Qendra tregtare Emporia ne Malmo, Suedi

14 Fantastic Buildings That Take You to a Parallel Universe

Kjo qender tregtare eshte me e madhja ne Skandinavi. Xhama te dyfishte mbyllin hapsiren diagonale qe kalon permes nderteses sikur te ishte duke u rrezuar. Brenda, vizitoret dhe bleresit mund te gjejne shkalle shumengjyreshe, lisharese ne vend te stolave dhe kopshte qe varen.

La Muralla Roja ne Calpe, Spanje.

14 Fantastic Buildings That Take You to a Parallel Universe

Eshte nje projekt shtepishe ne jug te Spanjes ku cdokush do te deshironte te jetonte. Emri i saj mund te perkthehet si “muri i kuq” dhe ndertesa ben nje reference te qarte te arkitektures popullore te zones mesdhetare Arabe. Brenda nderteses, ngjyra e kuqe nderrohet ne lejla dhe blu.

 

 

5. Muzeu i Shkences dhe Artit ne Singapor

14 Fantastic Buildings That Take You to a Parallel Universe

Muzeumi eshte nje nga atraksionet kryesore ne Singapor. Forma e saj te kujton nje palme ne formen e kupes ose nje lule lotusi. Tre ndertesat gjigande ne foto me nje anije ne krye jane Marina Bay Sands, nje hotel luksoz dhe nje tjeter kryeveper arkitekturore ne Singapor.

4. Porta e Qytetit ne Abu Dhabi, UAE

14 Fantastic Buildings That Take You to a Parallel Universe

158 m e gjate dhe me 35 vjet histori, kjo eshte nje nga ndertesat me te gjata ne qytet. E certifikuar nga rekorded Guines si ” Kulla me e Larte e krijuar nga njeriu”. Kulla anon 18 grade (per krahasim, Kulla e Pizes anon vetem 4 grade). Emri i dyte i nderteses eshte Kulla qe Anon e Abu Dhabi

 

 

 

3. Markthal ne Rotterdam, Hollande.

14 Fantastic Buildings That Take You to a Parallel Universe

Holli i Tregut eshte me i bukuri ne bote. Edhe Mbretesesha e Hollandes ishte e pranishme ne ceremonine e hapjes. Tregu eshte i pozicionuar brenda nje ndertese rezidenciale ne formen e nje harku. Ndertesa e brendshme eshte e mbushur me vepra arti nga Arno Coenen: Fruta, perime, peshk dhe lule.

2. Muzeu Guggenheim ne Bilbao, Spanje

14 Fantastic Buildings That Take You to a Parallel Universe

Kjo eshte nje nga ndertesat me spektakolare ne bote ne stilin Dekonstruktiv. Akritekti Philip Johnson e pershkroi ate si ” ndertesa me e madhe e koherave tona”. Muzeu ka ekspozita te perhershme dhe te perkoheshme. Ekspoziata e perhershme i kushtohet artit te shekullit 20. Mos e ngaterroni me muzeun Guggenheim ne New York.

 

 

1. Shtepia e artit Graz ne Graz, Austri

14 Fantastic Buildings That Take You to a Parallel Universe

Galeria e Artit Modern quhet ” Alieni Miqesor”. Disa njerez shikojne zemren e nje balene. Shtepia e Artit eshte bere ne nje stil inovativ te arkitektures blob, nje levizje ne arkitekture ne te cilen ndertesat kane nje forme organike, omeba. Per me teper ” Alienet” ndricojne nate.